• DOLAR
  33,0582
  %0,11
 • EURO
  36,0296
  %0,31
 • G. Altın
  2.562,62
  %0,06
 • Ç. Altın
  4.096,17
  %0,00
 • BIST
  11.035
  0.37
 • BITCOIN
  62,625.86
  1.94
 • ETHEREUM
  3,333.11
  1.77
 • DOLAR
  33,0582
  %0,11
 • EURO
  36,0296
  %0,31
 • G. Altın
  2.562,62
  %0,06
 • Ç. Altın
  4.096,17
  %0,00
 • BIST
  11.035
  0.37
 • BITCOIN
  62,625.86
  1.94
 • ETHEREUM
  3,333.11
  1.77

Yeni MR Cihazı Hizmete Sunuldu


Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde yeni yapay zeka destekli MR cihazı, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın katılımıyla düzenlenen törenle hizmete sunuldu. Günde ortalama 80 hastaya hizmet verecek olan ve 120 tetkik yapabilen bu cihaz sayesinde randevu sürelerinin kısalacağı bildirildi.

Yeni MR Cihazı Hizmete Sunuldu
Görsel Kaynağı :
İHA

Törende konuşan Vali Pehlivan, Türkiye’nin sağlık alanında büyük ilerlemeler kaydettiğini vurguladı. Mersin’in de bu ilerlemelerde önde gelen şehirlerden biri olduğunu belirten Pehlivan, "Mersin’imiz, ilk şehir hastanesinin açıldığı il konumunda. Şu anda ilimizde bir şehir hastanemiz, bir tıp fakültesi hastanemiz, 9 devlet hastanemiz, 2 ağız diş sağlığı hastanemiz ve 2 ağız diş sağlığı merkezimiz var. Ayrıca 200’e yakın birinci basamak olarak nitelendirdiğimiz sağlık birimlerimiz var. Binlerce sağlık çalışanımız, doktorlarımız, hemşirelerimiz var. Her kademede sağlık görevlilerimiz var. Acil sağlık birimlerimiz var. Ve 110’a yakın ambulansımız var. Bu imkanlar vatandaşımız için seferber edilmiş durumda. Özellikle de vatandaşlarımızın sağlık gibi hayati bir konuda en iyi hizmeti alması için büyük bir gayret, büyük bir özveri ortaya konuluyor," dedi.

Yeni MR Cihazının Özellikleri ve Sağlayacağı Faydalar

MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin 2014 yılında hizmete açıldığını hatırlatan Pehlivan, 860 yataklı hastanede 140 yoğun bakım yatağı bulunduğunu kaydetti. Pehlivan, pandemi sürecinde Şehir Hastanesi gibi büyük bir yük aldıklarını belirterek, "Bugün, bu kadar önemli fonksiyon üstlenen, bir yandan da akademik çalışmaların yerine getirildiği, yeni sağlık çalışanları ve doktorların yetiştiği bu çatı altında önemli bir cihazı hizmete sunuyoruz. Hem hacim olarak, hem ergonomikliği, hem de teknik özellikleri itibariyle gerçekten çok daha konforlu bir hizmet sağlayacak olan bir cihazı hastanemize kazandırmış oluyoruz. Bu cihazla çok daha hızlı, çok daha net ve kısa sürede netice elde edilebilecek. Yapay zeka gibi çağın sıkça telaffuz edilen imkanlarının da kullanıldığı bir cihaz, bugünden itibaren vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş durumdadır," diye konuştu.

MR Cihazının Getirdiği Yenilikler

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, doğru ve hızlı tanı koyabilmek için MR’la ileri düzey görüntüleme hizmetlerinin büyük önem taşıdığını söyledi. Mersin halkına kaliteli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek için üniversite hastanesine kazandırdıkları son teknoloji MR cihazını hizmete almanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Yaşar, "Yüksek çekim gücü sayesinde kısa sürede daha yüksek kalitede görüntüler elde edilecek. Birçok çekim türünü destekleyen, hasta konforu ve güvenliğinin ön planda olduğu cihazımız özellikle onkoloji, kardiyoloji ve beyin cerrahi gibi bölümlerde başvuran hastalarımıza önemli katkılar sunacaktır. Yeni cihazımızın 70 santimetre hasta tüneli açıklığına sahip olmasıyla hastaların MR çekiminde konforu artacaktır. Bu sayede kapalı yerde kalma korkusu ve kilo fazlası olan hastalarımız da rahatlıkla çekimini yaptırabileceklerdir. Cihazımızda bulunan yapay zeka destekli teknolojiler sayesinde teknikerlerimizin de işi kolaylaşırken çekim süresi buna paralel olarak azalacak. Yeni MR cihazımızla birlikte daha hızlı, doğru ve kaliteli görüntüler elde edilecek. Günde ortalama 80 hasta ve 120 tetkik ile 2025 yılına verilen randevu sistemlerindeki süreler azami şekilde kısaltılmış olacaktır," dedi.

Yeni Tomografi Cihazı da Yolda

MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin sağlık alanındaki yeni teknolojileri takip ederek bölge halkının ihtiyaçlarını karşılama noktasında kararlılığını sürdüreceğini ifade eden Yaşar, yakın zamanda tomografi cihazının alım sürecini tamamlayarak bölge halkının hizmetine sunacaklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Vali Pehlivan ve beraberindekiler açılış kurdelesini keserek, cihazın bulunduğu alanda incelemelerde bulundu.

Muhabir : İHA
Niğde haber / Niğde Son Dakika Haber / Niğde Anadolu Haber

Yorumlar (0)
Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dada Medya
Web Tasarım - Sosyal Medya Yönetimi - Reklam Ajansı - Video Çekim - Grafik Tasarım - Niğde Ajans