• DOLAR
  33,0582
  %0,11
 • EURO
  36,0296
  %0,31
 • G. Altın
  2.562,62
  %0,06
 • Ç. Altın
  4.096,17
  %0,00
 • BIST
  11.035
  0.37
 • BITCOIN
  62,625.86
  1.94
 • ETHEREUM
  3,333.11
  1.77
 • DOLAR
  33,0582
  %0,11
 • EURO
  36,0296
  %0,31
 • G. Altın
  2.562,62
  %0,06
 • Ç. Altın
  4.096,17
  %0,00
 • BIST
  11.035
  0.37
 • BITCOIN
  62,625.86
  1.94
 • ETHEREUM
  3,333.11
  1.77

Uzmanlardan BPA ve Plastik Ürünler Hakkında Önemli Uyarılar


Medicana International İstanbul Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Mustafa Temizel, günlük hayatta sıkça kullanılan konserve kutu gıdalar, plastik saklama kapları ve damacanalar hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Uzmanlardan BPA ve Plastik Ürünler Hakkında Önemli Uyarılar
Görsel Kaynağı :
İHA

Bu ürünlerin uzun vadeli kullanımında tehlikeli olabileceğine dikkat çeken Temizel, bu maddelerin içinde bulunan Bisfenol A (BPA) adlı kimyasalın östrojen hormonunu taklit ettiğini belirtti. Temizel, “Çocuğunuzun erken ergenliğe girmesine neden olabilir. Ayrıca erkeklerde kısırlık da yapabilir” dedi.

BPA'nın Tehlikeleri

BPA, plastik ürünlerin temel malzemesi olan polikarbonatta bulunur ve birçok günlük eşyada karşımıza çıkar. Temizel, BPA'nın doğrudan yiyecek ve içeceklerde bulunmasa da, bu ürünlerin iç kaplamasında, bebek biberonlarında, ilaç şuruplarının ölçü kaşıklarında, sporcu mataralarının iç kısmında ve plastik saklama kaplarında kullanıldığını ifade etti. Temizel, BPA'nın östrojen hormonunu taklit ettiğini ve sürekli maruziyet halinde östrojen seviyelerini yükseltebildiğini belirtti. Bu durum, kadınlarda meme kanseri riskini artırabilirken, hormonal denge bozulmasına, obeziteye ve kalp damar hastalıklarına da yol açabilir. Ayrıca, çocuklarda erken cinsel gelişimi tetikleyebilir ve erkeklerde kısırlığa neden olabilir.

Sağlık Bakanlığı ve Düzenlemeler

Doç. Dr. Mustafa Temizel, Türkiye'de ve dünya genelinde BPA konusunda çeşitli yasaklar ve düzenlemeler olduğunu belirtti. Özellikle biberon üretiminde BPA'nın yasaklandığını ifade eden Temizel, damacanalar ve pet şişelerde numaralandırma sisteminin sağlık koşullarını denetlemek için kullanıldığını söyledi. Temizel, “1, 2, 4 ve 5 numara sağlıklı olduğunu işaret ederken, 3, 6 ve 7 numaralar içerikte sorun olabileceğini gösterir” dedi.

Pet Şişe Kullanımı ve Saklama Koşulları

Özellikle yaz aylarında pet şişe su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Temizel, pet şişelerin düzgün koşullarda muhafaza edilmesi gerektiğini belirtti. Pet şişelerde polietilen maddesinin kullanıldığını ve bu maddelerin sıcak ortamda uzun süre bekletilmesi durumunda suya geçebileceğini ifade etti. Pet şişelerin yapımında kullanılan antimon trioksit maddesinin kanserojen olduğuna dikkat çeken Temizel, bu madde geçişinin suyun sıcak ortamda uzun süre bekletilmesiyle arttığını belirtti. Temizel, “Bu sıcak havalarda pet şişedeki suyu arabanızda bırakmayın” uyarısında bulundu.

Cam ve Paslanmaz Çelik Kapların Tercih Edilmesi

Doç. Dr. Mustafa Temizel, FDA ve Avrupa Birliği mevzuatında antimon trioksitin belli bir oranı geçmeme zorunluluğu olduğunu belirterek, pet şişelerin sıcak ortamlarda bırakılmasının tüketici için sorun oluşturabileceğini vurguladı. Özellikle sürücülerin, yüksek sıcaklıklarda araçlarına pet şişe sularını bırakmamaları gerektiğini belirten Temizel, bu durumun toksik maddelerin suya geçişini kolaylaştırdığını söyledi. Temizel, “Plastik şişeler yerine cam şişe ve paslanmaz çelik kapların kullanımı daha sağlıklıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Muhabir : İHA
Niğde haber / Niğde Son Dakika Haber / Niğde Anadolu Haber

Yorumlar (0)
Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dada Medya
Web Tasarım - Sosyal Medya Yönetimi - Reklam Ajansı - Video Çekim - Grafik Tasarım - Niğde Ajans