TÜRK OCAKLARI'NDAN ÇOŞKULU KUTLAMA


Türk Ocakları Sanat Tarihçi ve Tiyatrocu Burak Paklacı'nın tek kişilik tiyatro gösterisine ev sahipliği yaptı.

TÜRK OCAKLARI'NDAN ÇOŞKULU KUTLAMA

 Türk Ocakları Niğde Şubesinde coşkuyla kutlanan Nevruz Bayramının ardından düzenlenen Ocakbaşı Sohbeti, Sanat Tarihçi ve Tiyatrocu Burak Paklacı'nın tek kişilik tiyatro gösterisi ve "Eyer üstünden sahnelere: Cumhuriyet ve Tiyatro" isimli sunumuyla gerçekleşti. 

 21 Mart Nevruz Bayramı Niğde Türk Ocağı'nda coşkuyla kutlandı. Türk Ocakları Niğde Şubesi M. Yılmaz Uzun Salonunda gerçekleşen etkinlikte Nevruz bayramı, Türk dünyasından eğitim için Niğde’ye gelen Ömer Halisdemir Üniversitesi öğrencilerinin düzenlediği şiir, şarkı, dombra, dans, Hacivat-Karagöz gösterileri ve çeşitli yarışmalarla dolu dolu kutlandı.
Baharın gelişi, dostlukların pekişmesi, bereket, doğanın doğuşu anlamlarına gelen Nevruz, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan gibi Türk dünyasından gelen gençlerin kaynaşmasına vesile oldu.  Yeni mekânında sıcak ve samimi bir ortamda nevruz, adına yakışır bir şekilde kutlandı. 


"EYER ÜSTÜNDEN SAHNELERE CUMHURİYET VE TİYATRO” 


Coşkulu Nevruz kutlamasının ardından Ocakbaşı Sohbeti, Sanat Tarihçi ve Tiyatrocu Burak Paklacı'nın tek kişilik tiyatro gösterisinden sonra  "Eyer üstünden sahnelere: Cumhuriyet ve Tiyatro" isimli sunumuyla gerçekleşti.  

Antik Grek medeniyetinde 22-27 Mart tarihleri arasında düzenlenen Dyonisos şenlikleriyle ilk örnekleri ortaya çıkan tiyatro sanatının tarihçesinden, bahseden Paklacı, Osmanlı'nın son döneminde Türkiye'deki tiyatro çalışmalarını ve cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk'ün tiyatroya ne kadar çok önem verdiğinden bahsetti. Muhsin Ertuğrul'un Türk tiyatrosuna kazandırdıklarını ve Türk toplumunun tiyatro sanatına alışma sürecinde yaşanan olaylardan anektodlar paylaşan Burak Paklacı günümüzde tiyatro emekçileri ve Türk Ocakları gibi dernekler sayesinde tiyatro sanatının beslenip büyüyeceğini ve halkın da buna çok fazla ihtiyacı olduğunu söyledi. 

3.jpeg


TİYATRO VE SANATA DAİR UMUT TÜKENMEYECEK 


Gösterinin sonunda Paklacı’ya teşekkür plaketi veren Türk Ocakları Niğde Şube Başkanı Turgay Düğen, Burak Paklacı'nın Niğde için bir şans olduğunu O’nun ve arkadaşlarının emekleri sayesinde Niğde'de tiyatro ve sanata dair umudun tükenmeyeceğini belirtti. 

4.jpeg


 “UYANIŞ”


Burak Paklacı ise bu özel günün anısına, Türk Ocakları Niğde Şubesine,  Cumhuriyetimizin 10. Yılı münasebetiyle 1933 yılında Kazım Namı tarafından kaleme alınan, sahnelenen ve aynı yıl Hâkimiyeti Milliye matbaasında basılan "Uyanış" isimli 3 perdelik Milli Piyes'in ilk baskısını hediye etti. 

4.jpeg image widget. Press Enter to type after or press Shift + Enter to type before the widget
Muhabir : HABER MERKEZİ
Niğde haber / Niğde Son Dakika Haber / Niğde Anadolu Haber
Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dada Medya