Niğdeli Mahalli Sanatçıdan Sitem


Niğdeli mahalli sanatçı İlhan Sancaktaroğlu,  kıymetinin bilinmemesinden dolayı sitem etti.

Niğdeli mahalli sanatçı İlhan Sancaktaroğlu,  kıymetinin bilinmemesinden dolayı sitem etti.

Uzun yıllar İstanbul, Ankara ve çevresinde büyük sanatçılarla çalıştığını belirten Sancaktaroğlu, doğup büyüdüğü Niğde’de kıymetinin bilmediğini söyledi.

Niğde’nin önemli mahalli sanatçılarından biri olan ve hayatı boyunca müzikle iç içe yaşayan Sancaktaroğlu, şunları kaydetti:.

“Benim 6 yaşında saz çalmaya merakım vardı. Çöp süpürgeyi bağlama, tenekeyi de darbuka olarak kullanırdım. İlerleyen zamanlarda babam bana bir bağlama aldı ve bağlama çalmayı 4 günde öğrendim. Günde 7- 8 saat çalarak kendimi geliştirdim. 15 yaşında İstanbul Belediye Konservatuvarını kazandım. Fakat dördüncü sınıfta babamın okuldan almasıyla mezun olamadan Niğde’ye dönmek zorunda kaldım. Ancak saz çalma aşkıma kimse engel olamadı. Elinden geldiği kadar, nefesim yettiği kadar saz çalmaya, şarkı söylemeye devam ettim. İstanbul, Ankara ve çevresinde Neşet Ertaş, Müslüm Gürses, Nuri Sesigüzel gibi tanınmış birçok ünlü sanatçıyla çalışma fırsatı buldum. Niğde’ye büyük katkılarım oldu. Üç büyük konserde sahne aldım. 60 ‘a yakın sanatçı ve 30 kişilik koro yetiştirdim.  Ancak çok üzüldüğüm noktalar var. Yöneticiler konserlerime karşı duyarsız kaldılar.  Ama Niğde bizim kıymetimizi bilmedi. Bilmek istemedi. Bu kişilerin sanata bakış açısında bir gariplik var. Konser için Niğde’ye yüksek meblağlarda sanatçı getiriyorlar oysaki memleketimizde bir sürü sanatçı var demiyorlar. İstanbul’da Ankara’da ve çevre illerinde gerekli değerleri görüyoruz. Fakat kendi memleketimizde değer görmemek bizi üzüyor. 70 yıldır saz çalarım. Anlıyorum ki bu ilde yabancılar tatlı geliyor, yerli sanatçılar ise acı geliyor.” İfadelerini kullandı.

 

 

 

 

Muhabir : HAMZA TAV
Niğde haber / Niğde Son Dakika Haber / Niğde Anadolu Haber
Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dada Medya