Kadınlar takılarını kendileri üretiyor


Niğde’de Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan cam işleme kursunda kadınlar cam işleme sanatını öğreniyor.

Niğde’de Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan cam işleme kursunda kadınlar hem cam işleme sanatını öğreniyor hem de kendi takılarını kendileri üretiyor. 
Kursa  katılan kadınlar, işlenebilir cam çubuklarla nazar boncuğu, balık, kuş figürleri gibi hediyelik objeler ve takılar üretirken çöpe gidecek cam malzemelerin de geri dönüşümünü sağlıyor. Cam işleme sanatına kadınların büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Usta Öğretici Tülin Biltekin, "Halk Eğitim sadece dikiş nakış kursları ile sınırlı değil. Çok fazla kursumuz var bunlardan biri de cam boncuk. Çok fazla talep var. Buraya hanımlar geliyorlar hem kendilerini geliştiriyorlar hem de satış yapıp gelir kaynağı üretebiliyorlar. Gayet keyif alıyorlar burada olmaktan. Genelde takı da kullanılan, makromede, bazı süs eşyalarında kullanılan ürünler çıkıyor ortaya. Kursiyerin ne istediğine bağlı. Kendilerinde kullanım alanını kendileri belirliyorlar aslında. Birçok alanda kullanılabilir ama genelde küçük objeler ve genellikle takıda kullanılıyor" ifadelerini kullandı.

AW128413_02.jpg

“Beynin iki tarafını da aynı anda çalıştırıyor”

Cam boncuk işlemenin beynin iki tarafını da aynı anda çalıştırdığının altını çizen Biltekin, "Halk Eğitim’de herkesin ilgisini karşılayacak bir kursumuz mutlaka var. Kursiyerler kendilerine gelir kaynağı yapabilecekleri bir kurstan yararlanabilirler. Çok fazla imkan var ve kullanmalılar bunu" dedi.

AW128413_04.jpg

Kursiyer Aysel Yavuz ise, "Alevde camın dansı çok güzel bir şey. Çeşitli şeyler üretmeye devam ediyoruz. Ticari anlamda bilmiyorum onu zamanla karar vereceğim işi profesyonel olarak öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Şuan o aşamada değiliz ama çok isterim. Dışarıdan bakıldığı zaman zor geliyor ama işin içine girildiği zaman hiç zor değil, çok keyifli. Artık dışarıda almak yerine kendi takımımızı kendimiz üretip kullanabiliyoruz. Eşe dosta hediye veriyoruz. Satış da yapabiliyoruz" diye konuştu. 

AW128413_01.jpg
AW128413_03.jpg
AW128413_06.jpg
AW128413_05.jpg
Muhabir : İHA
Niğde haber / Niğde Son Dakika Haber / Niğde Anadolu Haber
Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır Dada Medya